FOTOGRAFIA

Najczęściej popełniane błędy fotograficzne. Pierwsze kroki w fotografii

Czas aktywny : null min      

Wbrew pozorom fotografia nie jest, aż tak łatwą dziedziną jaką mogłaby się wydawać. Internet jest pełen zdjęć, które są na różnym poziomie. Czasem już nawet jeden błąd techniczny potrafi zdecydowanie obniżyć odbiór fotografii. Jakie są najczęściej popełniane błędy fotograficzne? Postaram się krótko opisać czego unikać szczególnie na początku swojej drogi.

  • Odpowiedni obiektyw

Obiektyw kitowy odłóż od razu na półkę, a najlepiej nawet nie przyjmuj go w gratisie od producenta. To największe badziewia jakie mogą być.

Planujesz fotografować krajobrazy?

  • Postaw na szeroki kąt.

Może jednak interesują Cię mniejsze obiekty?

  • Załóżmy, że będą to owady. Wtedy koniecznie macro.

Do portretów używaj dłuższych ogniskowych obiektywów. Stosując dłuższe ogniskowe unikniesz zniekształcenia twarzy, na przykład nienaturalnie wydłużonej szczęki, czy wielkiego nosa. Oczywiście są takie dziedziny w których na sam początek najlepiej postawić jest na bardzo mobilne obiektywy stało czy zmiennoogniskowe np. 50, 24-27 czy 70-200.

  • Kadrowanie, główny przekaz

Robienie zdjęć wszystkiemu co natoczy się przed obiektyw szybko, impulsywnie z pewnością nie doprowadzi Cię do wyższego poziomu. Reportaż i zdjęcia modowe to chyba najtrudniejsze dziedziny fotografii. Występuje tu różnorodność/ losowość modeli, warunki oświetleniowe i atmosferyczne, ograniczenia sprzętowe, brak wiedzy i wiele innych, przekładających się na efekt końcowy.

Zawsze staraj się mniej więcej przewidzieć wszystkie niekorzystne momenty, które mogą wystąpić w trakcie sesji. Trzymaj się estetyki zdjęcia, pamiętaj, że to co jest w tle, jest równie istotne. Brudny pokój w tle, bielizna niechlujnie leżąca, śmietnik, nieplanowane zwierze, wszystko to rujnuje odbiór fotografii. Kontroluj to co widzisz w kadrze, zastanów się nad nim, a dopiero wtedy naciśnij spust migawki.

Robiąc portrety, układając stylizację do fotografii kulinarnej staraj się dobrać odpowiednie tło. Osobiście jestem zwolenniczką prostych, spójnych teł. Nawet fotografując dzieci w trakcie zabawy zawsze zwróć uwagę na to, czy gdzieś nie ma elementów niezwiązanych z tematem. Podobnie sprawa wygląda z ogólnym wizerunkiem postaci. Poranne błogie ujęcie nijak się mają do mocnego, wieczornego makijażu, garnitur na grillu też wygląda średnio, przy małe ubranka dla dzieci również odpadają.

Nawet jeśli w trakcie obróbki uznasz, że zdjęcie powinno być wykadrowane w inny sposób to zrób to. Szkoda by było wyrzucać pracę ze względu na jeden czy dwa przydługie boki.

  • Parametry 

Kłania się technika. Nie zaczynaj sesji bez poznania instrukcji aparatu, z której naprawdę można już wyhaczyć podstawy. Nie rób zdjęć na automacie, postaraj się przejść na tryb manualny i koniecznie przestaw jpg na raw. Uważaj na zbyt wysokie ISO, które pogarsza jakość obrazu.

Kursy fotograficzne dzielą się u mnie na podstawowe, średnio- zaawansowane i zaawansowane. Szkoda, gdy osoba zapisana na kurs średniozaawansowany lub wyżej nie radzi sobie z podstawowymi parametrami. Wtedy połowę przeznaczonego czasu traci się na podstawach i mniej wyciąga z głównego tematu szkolenia. Najgorzej jest w przypadku, gdy na kursanta czeka już modelka, a on szuka dopiero różnych parametrów w menu aparatu.

  • Brak karty, baterii

Pamiętaj o zabraniu zapasowej baterii i sformatowaniu karty pamięci przed sesją. Ten sam element dotyczy pozostałych akcesoriów jak lampy, wyzwalacze czy blendy. Sprawdź dzień przed sesją czy wszystko działa jak należy.

  • Selekcja i obróbka zdjęć

800 zdjęć z sesji, a wybierasz połowę z tego? a może ciężko Ci wybrać nawet 3 zdjęcia? Do samej selekcji najlepiej zrobić ze 3 podejścia, jeśli tego potrzebujesz. Najpierw zaznaczaj wszystkie, które wpadły Ci w oko, a następnie z tej listy wybieraj kolejne najlepsze, powielaj schemat do tej pory, aż uznasz, że wybrana ilość ująć jest wystarczająca. Bądź konsekwentny! Nie proś rodziny o ocenę, bo z pewnością będzie średnio miarodajna. Jeśli się wahasz dołącz do mojej zamkniętej grypy na FB i poproś o pomoc 🙂

Retusz to nieodzowny element fotografii cyfrowej. Nieumiejętnie wykonany potrafi nieźle oszpecić zdjęcie. Umiejętność wywołania raw-u i obsługi Photoshopa powinna być opanowana przynajmniej na średnim poziomie. Retusz to jeden z głównych aspektów podczas pracy każdego fotografa, to właśnie on rozbudowuje własny styl i charakter. Wszystkiego opanować się nie da, tzn. pewnie i można, ale jest to niesamowicie czasochłonne, a połowy umiejętności na co dzień wykorzystywać nikt nie będzie. To najtrudniejszy element do nauczenia w życiu fotografa. Pamiętaj nie nauczysz się dobrego retuszu, bez dobrego monitora!

Najczęściej popełniane błędy fotograficzne - Jak zrobić dobre zdjęcie? Odpowiedni obiektyw, kadr, selekcja i obróbka zdjęcia, balans bieli, jaki sprzęt, capture one

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pytaj w komentarzach lub dołącz do fotograficznej grupy na fb- Fotografia&Retouch

Zachęcam również do odwiedzenia fanpage bloga: orgazmum , jak i również : studiomeksyk