Poradniki, ZDROWIE, ZDROWIE I URODA

Jedzenie, które pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie

Justyna-Pankowska,-studio-meksyk, -retouch,-Poland,-director-photographer,-owner,-model,-photomodel,-girl,-cute,-lifestyle,-nice,-beauty, fashion, lingerie, stunning, smile, cats

Czas aktywny : null min      

Jedzenie, które pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie

Niestety jesienna aura, obfitująca w deszcz, coraz krótsze dni oraz brak promieni słońca może niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Co możemy zrobić aby wspomóc się w tym ciężkim dla naszego organizmu okresie? A no możemy jeść  🙂 Oczywiście powinniśmy sięgnąć po produkty, które poprawią nam humor – czy mam na myśli czekoladę, lody oraz hamburgery? O tym przekonacie się, czytając ten tekst.

Jedzenie, które pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, salmon-fresh-fish-ingredient-AUTUMN

            Na wstępie wyjaśnię, że nie chodzi mi o poprawianie sobie humoru czynnością jaką jest jedzenie. Nigdy nie powinniśmy traktować jedzenia, jako środka na radzenie sobie z problemami, gdyż takie rozwiązanie może niestety, na dłuższą metę, spowodować rozwój min. otyłości, czy zaburzeń odżywiania tj. bulimia, kompulsywne objadanie. Chodzi głównie o odpowiedni dobór produktów, z których komponujemy swój  codzienny jadłospis, w taki sposób, aby zwiększyć poziom endorfin w organizmie. Dzięki temu zamiast sięgać po kolejny suplement z apteki, możemy przygotować smaczny posiłek.

            Czy aby na pewno, produkty bogate w cukry proste, tłuszcz zwierzęcy (tj. pączki, batony, fast foody) są w stanie poprawić nam humor? Muszę Was zmartwić, bo to niestety tylko złudzenie. Produkty takie szybko podnoszą nam poziom glukozy we krwi, co może skutkować lekkim ożywieniem, natomiast równie szybko ten poziom spada, powodując ponowne pojawienie się ospałości oraz braku koncentracji. Po takim posiłku szybko będziemy odczuwać głód i znowu sięgać po niezdrowe produkty i tak w kółko.

Co więc jeść, aby stymulować pozytywne samopoczucie?

Oto 7 produktów, które mogą skutecznie polepszyć Wam humor.

 1. AWOKADO – jego zaleta to min. bardzo mała zawartość cukrów prostych w porównaniu do reszty owoców. Skarbnica witamin i minerałów: witamina C, B, E, potas. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala na dłużej zaspokoić głód i uregulować poziom glukozy we krwi, dzięki czemu trzyma w ryzach nasz nastrój. Pamiętaj, że możesz jeść również pestkę awokado – wystarczy, że rozkroisz ją na mniejsze części i jedną z nich dodasz podczas robienia smoothie czy zupy. Pestka zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy oraz błonnika nierozpuszczalnego w wodzie.
 2. ORZECHY – uznawane za symbol szczęścia i mądrości. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są nieocenione w walce ze „złym” cholesterolem. Zawierają również witaminy i składniki mineralne tj. potas, magnez, fosfor. Mają również wpływ na poziom serotoniny, neuroprzekaźnika, który reguluje nasze samopoczucie.
 3. BANANY – to bardzo dobre źródło potasu, ale co ważne również tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który musi być dostarczany wraz z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie potrafi sam go syntetyzować. Niedobór tryptofanu może powodować spadek nastroju, a nawet depresję. Pamiętaj, że dojrzałe banany zawierają więcej cukru, natomiast te bardziej zielone stanowią raj dla flory jelitowej.
 4. ŁOSOŚ – razem z innymi tłustymi rybami (np. makrela, śledź) chroni osoby, które często spożywają wyżej wymienione gatunki ryb przed depresją i obniżeniem nastroju, a to za sprawą dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.
 5. DRÓB – warto wybierać ten ekologiczny i częściej serwować dania z indyka niż kurczaka. Mięso drobiowe dostarcza nam białka, ale także wspomnianego już wcześniej tryptofanu, który obniża napięcie nerwowe.
 6. GORZKA CZEKOLADA – zawierająca optymalnie od 70-90% kakao może dostarczyć organizmowi magnez, który również odpowiada za łagodzenia napięcia nerwowego. Ponadto ta czarna kostka potrafi skutecznie dodać energii oraz wzmocnić Twoją koncentrację. Oczywiście nie możemy przesadzić z jej ilością – wystarczy 1 lub 2 kosteczki.
 7. WODA – często zapominamy o tym, jak bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Woda jest ważnym składnikiem odżywczym, a zarazem jedynym, którego brak w ciągu kilku dni może okazać się śmiertelny dla człowieka. Z tego względu priorytetem staje się zapewnienie odpowiedniej podaży wody dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i uniknięcia zagrożenia życia. Do najczęstszych skutków odwodnienia należy: gorsze samopoczucie, uczucie pragnienia, spadek koncentracji i zdolności do wykonywania pracy lub wysiłku fizycznego.

 

A na koniec dobra rada nie zapominaj o ruchu!

Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej jest mnóstwo min. polepszenie samopoczucia, poprawa zdrowia psychicznego, podniesienie samooceny, poprawa sprawności, zapobieganie wielu chorobom dieto-zależnym (np. cukrzyca, otyłość) i wiele innych. Bardzo ważne jest to, aby wypracować w sobie nawyk codziennej aktywności fizycznej i traktować ją, jako odskocznie od dnia codziennego a nie przykry przymus. Połączenie odpowiedniego odżywiania oraz aktywności fizycznej to 100% sukcesu w drodze do osiągnięcia harmonii między ciałem a duszą.

Jedzenie, które pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie

Bibliografia

 •  Kałużna-Czaplińska J1, Gątarek P1, Chirumbolo S2, Chartrand MS3, Bjørklund G4; How important is tryptophan in human health?; Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Aug 11:1-17.
 • Lina Nertby Aurell & Mia Clase; Food pharmacy; Otwarte, Kraków 2017
 • Klaudia Wiśniewska, Ewa Kurowska, Katarzyna Okręglicka; Wpływ spożycia wody na masę ciała; Wiadomości Lekarskie 2014, tom LXVII, nr 2, cz. I
 • Dietoterapia; PZWL, Warszawa 2014
 • Michał Plewa, Andrzej Markiewicz; Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości; Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2006, tom 2, nr 1, s. 30–37

 


 

 

mgr Katarzyna Rajewska – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku dietetyka. Na co dzień pracuje w żłobku, gdzie odpowiada za jakość żywienia maluchów, dobrze radzi sobie również w pomocy żywieniowej dorosłych pacjentów. Jest Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Z miłości do zdrowego żywienia oraz szerzenia swojej pasji do gotowania prowadzi blog makelifehealthier.blogspot.com, do którego odwiedzin serdecznie zaprasza.