FOTOGRAFIA

Balans bieli w fotografii

Czas aktywny : null min      

AWB? WB? Nie, to nie jest agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, czy antykorupcyjna, czy diabli kto wie.

Oba to skróty od Auto White Balance i White Balance, czyli balans bieli.

W każdym aparacie cyfrowym, a nawet w smartfonach istnieje opcja korygowania balansu bieli.

Balans bieli-Justyna-Pankowska-studio-meksyk-retouch-Poland-director-photographer-owner-model-photomodel-girl-cute-lifestyle-nice-beauty-fashion-lingerie-stunning-smile2-BALANS-BIELI2.jpg

Balans bieli

Pomaga zachować właściwe barwy oraz wiernie odwzorować kolory. Decyduje o kolorystyce całego obrazu. Ustawiony na auto pozwala na wykonywanie zdjęć w szybko zmieniających się warunkach oświetlenia. Balans bieli możesz też ustawić ręcznie, dzięki czemu jakość zdjęć jest znacznie lepsza. Żeby dobrze zrozumieć balans bieli trzeba wiedzieć, czym jest temperatura barwowa. Światło ma barwy, nie zauważalne gołym okiem. Z aparatem sprawa nie jest już tak prosta, wychwytuje on prawie, że wszystkie barwy, dlatego trzeba ustawić go odpowiednia do tego, czego oczekujemy.

Balans bieli, temperatura barwowa.

Temperatura barwowa światła jest wyrażana w Kelvinach. Parametr temperatury barwowej określa czy dane światło jest ciepłe lub zimne. Barwy ciepłe to te, które wpadają w kolor żółty/pomarańczowy, natomiast zimne wpadają w niebieskie. W ustawieniach aparatu znajdziesz możliwość ustawienia ich według siebie. Im wyższa wartość tym światło zimniejsze (5500K-10000K), niebieskie, im niższa tym cieplejsze (3000K-5000K), żółcie a nawet czerwienie.

temperatura_barwowa_

Światło dzienne to światło białe, oscylujące między 5300-5500 K. W cieniu i w pochmurny dzień światło ma temperaturę barwową ok. 6500–8000 K. Po zmroku, całkiem  niebiesko – wtedy temperatura barwowa światła ma ok. 8000–10000 K

Jak ustawić balans bieli?

Każdy aparat ma możliwość automatycznego ustawienia balansu bieli. Algorytm aparatu sam stara się odpowiednio skompensować temperaturę barwową tak, aby to, co jest białe w rzeczywistości, również było białe na zdjęciach. Najwięcej zależy od modeli aparatu, nie które radzą sobie z tym lepiej, a nie które gorzej.

Jak już wyżej wspomniałam balans bieli możesz ustawić za pomocą wgranych profili w aparacie: światło żarowe, dzienne, błyskowe, jarzeniowe itp. W bardziej zaawansowanych sprzętach, temperaturę barwową możesz ustawić manualnie sam również w funkcjach swojego aparatu. Robiąc zdjęcia studyjne, najlepiej sprawdzi się światło w okolicach 5000-5800 K, w pubach/restauracjach będzie to ok 2800-3000 K.

Możesz również stworzyć własne profile na podstawie wzorców. Zrobisz to za pomocą szarej karty, ale możesz też użyć białej kartki. Aparat wybiera kartę za swój wzorzec odwzorowania barw w określonych warunkach.

Balans bieli a pliki RAW

Jeśli nie możesz sobie poradzić z balansem w bieli w satysfakcjonujący sposób, zmień zapis plików z JPEG na RAW. Zapisując zdjęcia w formacie RAW masz możliwość łatwiejszego ustawienia balansu za pomocą programy graficznego typu Lightroom itp.

Balans bieli-Justyna-Pankowska-studio-meksyk-retouch-Poland-director-photographer-owner-model-photomodel-girl-cute-lifestyle-nice-beauty-fashion-lingerie-stunning-smile2-BALANS-BIELI2.jpg

Jak widzicie, balans bieli, temperatura barwowa i te wszystkie Kelviny wcale takie straszne nie są. Najlepszym rozwiązaniem jest fotografowanie w formacie RAW, który wybaczy nam wszystkie niedopatrzenia w ustawieniu balansu bieli w aparacie. Niestety – JPG już tak łatwo nie wybacza.

Jestem ciekawa, jak wyglądają Wasze eksperymenty z balansem bieli. Mam nadzieję, że po dzisiejszym poście, zajrzycie do tej funkcji w aparacie i wypróbujecie różne ustawienia.


Zachęcam do zapisania się do newsletter przez którego udostępniać będę dodatkowe treści niedostępne na serwisie orgazmum.com, a także poinformuję Cię o nowych artykułach związanych z fotografią.

Na portalu społecznościowym istnieje świeżo założona grupa dla osób które chciałaby wymieniać się doświadczeniami, zobaczyć backstage z sesji zdjęciowych, czy poznać inne osoby o tych samych zainteresowaniach.

Grupa na FB <- kliknij