Dania Mięsne, Imprezy i przyjęcia, Na obiad, Na święta, Na Wielkanoc, OKAZJA, PRZEPISY

Jak zrobić schabowego? Złote rady!

Czas aktywny : null min      

Każdy młody kucharz zastanawia się jak zrobić schabowego i to najlepiej od razu idealnego. Prawidłowo zrobiony jest nie za twardy, dobrze doprawiony, z chrupiącą panierką wokół, po prostu rozpływa się w ustach.

Podstawą jest świeży kawałek mięsa, najlepiej gdyby nie był wcześniej mrożony. Jeśli jego powierzchnia jest lepka, to oznacza, że nasz schab nie nadaje się do spożycia, jest po prostu zepsuty.

Schab najpierw kroi się w plastry o grubości ok 2 cm, a następnie nacina się je lub obija tłuczkiem wcześniej zabezpieczając je folią spożywczą. W ten sposób nie narusza się agresywnie mięsnych włókien. Nie rozklepuj go zbyt mocno na płaską, przezroczystą płachtę. W końcu kto by chciał jeść więcej panierki od mięsa? Zachowaj ok centymetr jego grubości.

Jeśli masz dłuższą chwilę czasu, warto zamarynować kotlety w mleku i cebuli. Dzięki temu mięso jest delikatniejsze w strukturze i aromatyczne.

Schabowe najlepiej jest najpierw doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w mące pszennej, następnie w jajku, a na sam koniec w bułce tartej. Zaraz po obtoczeniu, jak najszybciej usmażyć kotlet na rozgrzanym tłuszczu na patelni. Najlepiej sprawdzi się do tego smalec, lub mieszanka smalcu z olejem( u mnie jest to 70% oleju z 30% smalcu). Sam olej nie zapewni tego niezwykłego, niepowtarzalnego smaku. Nie śpiesz się ze smażeniem, płomień niech będzie średni. W innym wypadku w za wysokiej temperaturze panierka pięknie się zrumieni, ale kotlet pozostanie surowy, zaś w zbyt niskiej tłuszcz wsiąknie w bułkę tartą.

Teraz już pytanie jak zrobić schabowego nie powinno zawracać Ci głowy. Możliwości i sposobów na urozmaicenie standardowego kotleta schabowego jest mnóstwo. Można podawać go z sosami, zapiekać z serem żółtym, cebulka i ananasem, zrobić z niego roladki, czy wykonać go w bardziej master-owej formie zaprezentowanej przez nas.

Pełen przepis na schabowego według Łukasza Kawaller znajdziesz pod tym linkiem:

SCHABOWY / OLEJ KOPERKOWY / MŁODA KAPUSTA 

 

Jak zrobić schabowego