Owocowe, PRZEPISY, Przetwory

Powidła śliwkowe – tradycyjne, gęste, pyszne i zdrowe!

Czas aktywny : 90 min       Czas całkowity : 380 min      

                     

Powidła śliwkowe!

Do deserów , do bigosu, jedzone prosto ze słoiczka!

Grube dno i szeroka powierzchnia gara to podstawa, żeby powstały dobre,a  nie przypalone powidła. Zawsze smażę w partiach nie większych jak 4 kg, a czas ich przygotowania wynosi nawet do 3 dni!

Do powideł potrzeba mocno dojrzałych, bardzo słodkich śliwek, koniecznie węgierek- takie brzydkie, pomarszczone będą najlepsze!

Im słodsze śliwki, tym słodsze i bardziej aromatyczne powidła. Tradycyjne, smażone powidła śliwkowe nie potrzebują  wody, ani cukru, a jedynie czasu, cierpliwości i chęci 🙂

Przygotowanie domowych powideł trwa strasznie długo, ale warte są każdej minuty, a raczej godziny!  Nie przerażajcie się też tym, że masy nagle ubędzie i to więcej jak połowę, od taki ,skromny mankament :)))

powidla sliwkowe, dżem, konfitura, przetwory, na zimę, jak zrobić, pyszne, domowe, homemade recipe, przepis, orgazmum, Justyna Pankowska, brzoskwinie, śliwki, powidła7

Tradycyjne powidła śliwkowe

Składniki:

4 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek

Przygotowanie:

  • Śliwki umyć, wypestkować, a następnie przełożyć do jak najszerszego garnka o grubym dnie.
  • Doprowadzić do zagotowania, ogień zmniejszyć do maksymalnego minimum.
  • Gotować ,nie mieszając, przez ok 40 minut, do połowicznego zredukowania soków.
  • Gar ze śliwkami odstawić na ok 10-12h ( najlepiej na noc)
  • Po tym czasie, śliwki zrobią się gęstsze i chętniej zaczną przywierać do dnia, dlatego bardzo ważne jest ich pilnowanie na kolejnych etapach smażenia, poprzez ciągłe mieszanie drewnianą łyżką z płaskim zakończeniem.
  • Powidła smażyć ok 2 h, zdjąć z ognia i odstawić na ok 8 h.

RADA: Gdyby, niestety, coś zaczęło przywierać do dna, należy przełożyć śliwki do innego garnka, ale zrobić to na tyle delikatnie, by nie zebrać przypalonej części.

  • Ostatni etap smażenia. Śliwki smażyć do momentu, aż zrobią się wyraźnie gęste i smoliste.
  • Im bardziej gęsta masa, tym częściej powinno się mieszać i tak, aż do uzyskania właściwej konsystencji czyli do momentu kiedy powidła nabrane łyżką będą spadać z niej płatami.

RADA: Powidła są gotowe, gdy mocno zgęstnieją i nawet na gorąco będą wyraźnie gęste. Po wystudzeniu zgęstnieją jeszcze bardziej. 

  • Gorące powidła przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić i odstawić wieczkiem do dołu, otulając wszystkie słoiki kocem.

Powodzenia!

dżem, konfitura, przetwory, na zimę, jak zrobić, pyszne, domowe, homemade recipe, przepis, orgazmum, Justyna Pankowska, brzoskwinie, śliwki, powidła, gofry bezglutenowe, gofry bez jajek, healthy, mąka jaglana3,powidła,