LIFESTYLE, Poradniki, ZDROWIE, ZDROWIE I URODA

Jak podkręcić metabolizm – praktyczne wskazówki!

Czas aktywny : null min      

Próbowałaś wiele razy, jednak do tej pory Ci się nie udało. Zakładałaś sobie, że w miesiąc pozbędziesz się przynajmniej czterech kilogramów, a po pierwszym tygodniu juz obcinałaś tę liczbę o połowę, a sam koniec miesiąca niewiele różnił się od początku?

Dlaczego?

Przecież wylewasz z siebie siódme poty na treningach i zdrowo się odżywiasz. Mimo tego czujesz i widzisz, że Twój metabolizm mało przypominam ten od koleżanek z podobnym trybem życia?


Praktyczne wskazówki jak podkręcić metabolizm i spalać więcej!

I: Nie wystarczająca ilość snu! Nie żałuj sobie!

Ludzie, którzy ograniczają sobie godziny snu, mają większą tendencję do tycia. Niedobór snu prowadzi do zaburzeń hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu, przez co głód i ssanie w żołądku doskwiera znacznie częściej. Najlepsza ilość snu to 8h, minimalna norma 6-7 i to nie każdej nocy! Nic złego się nie stanie, jeśli wypadnie raz w tygodniu.

II: Poranny trening na czczo

Należę do porannych ptaszków, dlatego mój poranny trening jest dość mocny ok. 30 km na rowerze do maksymalnie 1h czasu. Nie, nie, nie piszę, że Ty masz tak ćwiczyć :))) Wystarczy lekki 30 minutowy trening typu: spacer, rower, bieganie w umiarkowanym tempie, aby przyśpieszyć krążenie krwi i podkręcić metabolizm. To jak jutro zaczynasz, od porannej przebieżki ?

III: No odpuść w końcu! Wyluzuj i daj się odstresować 

Niestety życie w ciągłym stresie i pod presją wpływa negatywnie na metabolizm. W trakcie stresu uwalniają się ogromne ilości kortyzolu – hormonu stresu – on zaś powoduje, że Twój organizm zaczyna magazynować tłuszcz ( w celu przetrwania), a Ty zaczynasz tyć. Zajmij myśli czymś pozytywnym: planowaniem wakacji marzeń, dobrą książką, spotkaj się z przyjaciółmi, wyjdź do teatru, kina, czy poddaj sie małemu szaleństwu i wyrusz na jednodniową wycieczkę !

Poczucie relaksu, przyjemności  stymuluje metabolizm, poprzez produkcję endorfin w nadnerczach. Endorfiny to istne aniołki szczęścia – pobudzają mózg do produkcji serotoniny ( poprawia nastrój)  hormonu, który z kolei stymuluje tarczycę do wytwarzania hormonu spalającego tłuszcz. Tym samym obniża sie poziom Leptyny,  wspomagającego odkładanie się tkanki tłuszczowej. Po seksie poziom leptyny jest najniższy! Tak samo w przypadku tańca, szczególnie Bely Dance! Czy jedzenia dań, które naprawdę lubimy.

IV: Bez wody ani rusz!

Każda Twoja komórka potrzebuje wody, a Ty potrzebujesz prawidłowo działających komórek. Musisz polubić wodę, z czasem się z nią zaprzyjaźnić, a następnie zakochać po same uszy! Odwodniony organizm spowalnia funkcjonowanie organizmu, a tym samym metabolizm.  Aaaa pamiętaj, organizm zużywa sporo energii, by temperatura wody, którą mu dostarczasz, wyniosła 36,6°C, dlatego ciut chłodniejsze płyny są dodatkowo miło widziane 🙂

V: Pikanterii nigdy nie za wiele

Mmm prawdziwe pyszności jak nasze danie na stole nie jest mdłe, a porządnie doprawione, aromatyczne i wyraziste w smaku! Pikantne przyprawy nie tylko nadają i podbijają smak, ale znacząco wpływają na metabolizm ! Ostre i korzenne przyprawy – pieprz kajeński, imbir, cynamon, chrzan, ćwikła, musztarda , powinny na stałe zagościć w Twojej kuchni. Nasilają one proces termogenezy – produkcji ciepła.

VI: Nisko przetworzona żywność dobrej jakości, to jest to czego potrzebujesz

To co jesz, ile czasu na to poświęcasz, czy dokładnie gryziesz i jak długo, ma wpływ na wydatek energetyczny. Im mniej przetworzone produkty spożywcze, tym więcej energii organizm zużywa w trakcie jak i po posiłku . W skrócie: jedząc spalasz kalorie! 

VII: Gospodarka hormonalna płata figle

Niedoczynność tarczycy, zaburzenia estrogenu , obniżają tempo metabolizmu , niekiedy nawet o połowę!

VIII: Jedz białko

Białko jest najbardziej termogennym składnikiem żywności, jest długo trawione i przyswajane przez organizm, dzięki temu wymaga dodatkowej energii. Wybieraj te najmniej przetworzone: kawał mięsa, jaja, ryby, nabiał, a także orzechy, nasiona, warzywa strączkowe, wszystkie te pokarmy dostarczają białka, raczej unikaj parówek, szynki, sardelek itp.

IX: Śniadanie mistrza i regularność posiłków 

Jeśli rano nic nie zjesz, metabolizm pozostanie w uśpieniu aż do wieczora. Dobry start, zaowocuje dobrym dniem!

Spróbuj jadłospis rozłożyć na 4-5 posiłków w ciągu dnia. Pomoże to ustabilizować poziom cukru we krwi, nie spowoduje napadów głodu i utrzyma metabolizm na wysokim poziomie.

X: Chemia, chemia, wszędzie ta chemia!

Nie które produkty zawierające substancje odpowiadające za poprawę smaku, przedłużenie świeżości mogą wpływać na dodatkowe odkładanie się tkanki tłuszczowej. Zwróć uwagę na etykietę, a najlepiej wróc do punktu VI

Jak pokręcić metabolizm, metabolizm, wskazowki, porady, zdrowie, zycie, aktywne, peppers,-benefits-peppers-have,-capsaicin,Red-hot-chili-pepper-isolated,Red-Thai-Chile,food-stlist,-food-photo,-poland,-studio,-grunge,-postproduction2


Metabolizm

to szereg przemian biochemicznych zachodzących w naszym organizmie oraz towarzyszących im przemian energetycznych. Często nazywamy go również przemianą materii. Na całość tych przemian składa się katabolizm i anabolizm. Są to procesy ciągłe i ze sobą powiązane.

Na metabolizm składają się dwa przeciwstawne kierunki przemian:

  • Katabolizm, prowadzący do degradacji składników ciała oraz składników pożywienia wchłoniętych z przewodu pokarmowego. W wyniku tych procesów następuje wytworzenie energii, która jest wykorzystywana do utrzymania stałej temperatury ciała, przebiegu wszystkich procesów życiowych oraz usuwania z organizmu substancji niepotrzebnych lub szkodliwych.
  • Anabolizm określa procesy syntezy związków niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, wymagające dostarczenia energii.

Przyprawy oraz produkty (termogeniki) przyśpieszające metabolizm,poprawiające trawienie przy czym pomagające w spalaniu tłuszczu:

  • Chilli zawiera kapsaicyne,rozgrzewa,zmniejsza apetyt. Wpływa na metabolizm spoczynkowy poprzez podniesienie termo genezy.
  • Czosnek hamuje wzrost bakterii, grzybów i pasożytów. Zażywanie czosnku pomoże obniżyć ciśnienie krwi i zapobiec udarom.
  • Imbir właściwości rozgrzewające wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom, obniża poziom cholesterolu,podnosi metabolizm, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,przyspiesza detoksykację organizmu.
  • Cynamon obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów.Reguluje gospodarkę węglowodanową zapobiegając przy tym magazynowaniu cukrów jako tłuszczu., przyspiesza trawienie. Warto dodać cynamon do kawy, herbaty, a nawet jogurtu
  • Curry garcynia w curry przyśpiesza przemianę materii oraz zmniejsza apetyt
  • Pieprz czarny pobudza wydzielanie soków trawiennych i zwiększa ukrwienie tkanek.
  • Zielona herbata poprawia trawienie, jest bogata w antyoksydanty Obniża poziom cukru i trójglicerydów we krwi, obniża poziom złego cholesterolu, podwyższa spalanie tłuszczu poprzez termogenezę, poprawia metabolizm
  • Kakao zawiera teobrominę oraz kofeinę, które pobudzają organizm i pozwalają zregenerować się po wysiłku.

 


A może słyszałaś o innych sposobach przyspieszających przemianę materii? Podziel się swoją opinią w komentarzach 🙂