Uncategorized

Wzbogacone ciasto ptysiowe na pączki hiszpańskie

Czas aktywny : 15 min      

 

” Ciasto ptysiowe, czyli parzone tradycyjne składa się z wody, mąki, masła, jajek i soli. Wykonane przeze mnie pączki hiszpańskie zostały wzbogacone dodatkiem mleka pełnotłustego i 1 łyżeczką cukru, przez co usmażone są jeszcze lepsze w smaku. Miąższ jest bardzo wilgotny i delikatny.

Jest to moje ulubione ciasto ptysiowe!”
„Doszłam do wniosku, że właśnie pączki hiszpańskie smakują mi bardziej niż tradycyjne pączki z nadzieniem róży, a to jest naprawdę coś! Pączki są moją miłością i co do nich jestem bardzo wybredna. Oczywiście jak już dostaję od kogoś pączka z byle jakiej cukierni czy sklepu, zjem, bo jedzenia się nie marnuje, ale ochów i achów nie będzie. „
Wzbogacone ciasto ptysiowe na pączki hiszpańskie
ok. 40 średnich pączków
Składniki:
120 gram mąki
3 jajka
1 żółtko
90 ml wody
100 ml pełnotłustego mleka
90 gram masła
1 łyżeczka cukru białego drobnego
szczypta soli
500 ml oleju do smażenia
Przygotowanie:
W większym garnuszku umieścić wodę, mleko, masło, cukier i sól. Ustawić na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia, raz co raz mieszając łyżką. Ciągle mieszając wsypać mąkę do płynnych składników. Ucierać, aż składniki połączą się i ciasto zacznie odstawać od ścianek i dna, mieszać jeszcze przez 1-2 minuty. Masa powinna wchłonąć cały płyn i być zwarta. Zdjąć z ognia i przełożyć do miski.
Do miski wbijać pojedynczo po 1 jajku ( na końcu żółtko) i ubijać tak, jak ubija się jajka na kogel mogel, czyli unosząc szpatułkę/mikser do góry.
Rada: Ciasto ptysiowe powinno być lśniące i elastyczne i podwoić swoją objętość w trakcie ucierania.
Papier do pieczenia rozłożyć na stole/blacie. Szprycę lub rękaw cukierniczy nadziać ciastem ptysiowym i wyciskać okrągłe pączki na papierze do pieczenia, pozostawiając między sobą parę cm. Rozciąć papier na kwadraty między wyciśniętymi pączusiami i kłaść każdy na rozgrzany tłuszcz po chwili zdejmując, za pomocą szczypiec, papier do pieczenia, który sam będzie odchodził od smażonego ciasta.
Gotowe pączki hiszpańskie posypać cukrem pudrem lub polukrować.
Powodzenia!