LIFESTYLE

Świece z wosku pszczelego – Pasieka Michalscy

Czas aktywny : null min      

Dzisiejszy post jest pierwszym zaczynającym z dziedziny pszczelarstwa. Świece woskowe kocham od dziecka, pamiętam jak mama przynosiła je do domu zakupione na rynku od starszej kobietki. Zapalała je na sam wieczór, podając mnie i mojej siostrze kawałek placka drożdżowego.

To był cudowny czas!

Po tylu latach wracam do świec woskowych, a wszystko dzięki ostatniej cudownej rozmowie z Joanną i Miłoszem Michalskich. Ich nazwisko jest mi szczególnie bliskie ponieważ jest to moje nazwisko panieńskie <3 Joanna i Miłosz prowadzą własną pasiekę, którą pomału zaczynają mnie oczarowywać…

Świece z wosku pszczelego

            Wosk pszczeli (wosk żółty, łac. Cera flava) to wydzielina gruczołów woskowych pszczół znajdujących się na odwłokach około 14-dniowych pszczół robotnic. Służy im do budowania plastrów w ulu. Wosk służy pszczołom do produkcji plastrów, w których przechowywany jest miód i pyłki, służy również jako schronienie dla młodych pszczół. Plaster składa się z komórek o kształcie sześciokąta i jest głębokości ponad 1 cm. Wosk pszczeli to substancja, która stanowi produkt uboczny, powstały podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły potrzebują około 3,6 kg miodu.

W skład wosku pszczelego wchodzą estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolne kwasy tłuszczowe, węglowodory, wolne alkohole tłuszczowe i inne substancje. Występują w nim również węglowodany, barwniki, minerały i substancje aromatyczne. Chryzyna i inne składniki wosku wykazują działanie antybiotyczne. Estry i beta-karoten odznaczają się natomiast właściwościami przeciwzapalnymi i odnawiającymi. Zawarte w wosku flawonoidy działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W wosku znaleźć można także skwalen, który występuje również w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Wosk pszczeli to także cenne źródło witaminy A, która. pobudza i reguluje podziały komórkowe. Dodatkowo zawiera w sobie kwas palmitynowy, melisowy, masłowy, walerianowy i octowy.

Świece z wosku pszczelego- działanie, zastosowanie, ŚWIĘTA-świeca-chistmas-candle-winter-snow-zima-zdjęcia-świąteczne-świeca-z-wosku-pszczelarstwo-Justyna-Pankowska-studio-meksyk2

Wosk posiada wiele cennych właściwości, a stosowany jest od co najmniej 4,5 tys. lat! W starożytności wosk pszczeli stanowił pożywienie, składnik kosmetyków i materiał do produkowania tablic przeznaczonych do pisania. Wytwarzano z niego głównie maści i kremy. Wykorzystywany był również do produkowania świec. Setki lat temu większość świec była wykonywana tylko z wosku pszczelego.

Historia używania wosku pszczelego jest długa, dlatego też od setek lat znane jest zarówno lecznicze, jak i relaksacyjne działanie świec woskowych.

Wosk pszczeli i zrobione z niego świece, dzięki bezdymnemu spalaniu, unoszą w pomieszczeniu delikatny zapach propolisu oraz miodu, działają kojąco i relaksująco, a także wprowadzają pozytywny nastrój.

Naturalne świece woskowe to doskonały sposób na wytworzenie naturalnego środowiska jonizującego. Co daje nam prawidłowa jonizacja powietrza?

Przede wszystkim działa leczniczo, stabilizująco oraz kojąco na najważniejsze układy człowieka:
– układ oddechowy (udrażnia zatoki, łagodzi katar, ułatwia oddychanie, czy minimalizuje objawy astmatyczne, łagodzi dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy i alergii),

– nerwowy (stabilizują ciśnienie krwi, koi, uspakaja, oczyszcza organizm z negatywnych emocji),

– krążenia (redukuje ciśnie krwi),  a to zaledwie część pozytywnych właściwości świec woskowych.

Świece z wosku pszczelego- działanie, zastosowanie, ŚWIĘTA-świeca-chistmas-candle-winter-snow-zima-zdjęcia-świąteczne-świeca-z-wosku-pszczelarstwo-Justyna-Pankowska-studio-meksyk2

 

Wosk pszczeli posiada jeszcze inne znamienne atuty, tj.

  • doskonale wytrąca metale ciężkie z powietrza,
  • neutralizuje negatywne skutki promieniowanie wielu urządzeń codziennego użytku (m.in. promieniowanie pochodzące od telewizora, mikrofali, czy chociażby komputera),
  • likwiduje szkodliwe zapachy naturalne i sztuczne, w tym zapach dymu tytoniowego,
  • neutralizuje szkodliwe dla organizmu promieniowanie podziemnych żył wodnych.

Zaledwie kilkadziesiąt minut dziennie (od 10-20 minut) obcowania przy zapalonej świecy pszczelej zdecydowanie poprawia samopoczucie, wzmacnia organizm, pozwala na relaks zarówno fizyczny, jak również i duchowy.

Naturalne świece woskowe posiadają jeszcze jedną godną zaznaczenia cechę, w cudowny sposób wytwarzają atmosferę intymności, bliskości i szczególnej romantycznej aury, zatem stanowią doskonały element wyjątkowych spotkań tylko we dwoje.

Wykonywane metodą ręczną, z czystego naturalnego 100% wosku pszczelego i knota zrobionego z czystej bawełny.

Świece z wosku pszczelego- działanie, zastosowanie

 

Wosk pszczeli jest ceniony również w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ jest produktem naturalnym, a więc dobrze tolerowanym przez skórę. Firmy farmaceutyczne wyrabiają z wosku: kremy, maści, plastry.
Istnieje wiele kosmetyków na bazie wosku pszczelego. Preparaty te zawierają wosk oraz pozyskane z ula produkty. Przede wszystkim wykazują działanie nawilżające, natłuszczające, regenerujące i ochronne. Z dodatkiem wosku pszczelego produkuje się mleczka oczyszczające, które łagodnie i skutecznie usuwają makijaż. Powstają także odświeżające toniki pielęgnujące, nawilżające balsamy do ciała, kremy do różnych typów cery. Pojawiają się również kremy nawilżające z witaminami, A, E, F, a także z filtrami UV, które odżywiają, regenerują i łagodzą podrażnienia. Hydro toniki to preparaty oczyszczające i pielęgnujące, które dzięki zawartości hygrodermu i wosku pszczelego silnie nawilżają i poprawiają elastyczność. Niezwykle skuteczne są również toniki z propolisem, które przeznaczone są do twarzy i całego ciała. Wykazują działanie odświeżające, oczyszczające i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

Nastrój w zimowe wieczory to przede wszystkim ciepłe światło. To ono nadaje niepowtarzalny klimat. Świece ze 100% wosku pszczelego w całości wykonane są ręcznie z pasją, dbałością o wszystkie szczegóły i detale. Naturalny kolor i zapach wosku pszczelego i propolisu wydobędą niepowtarzalny czar Świąt.Świece z wosku pszczelego- działanie, zastosowanie, ŚWIĘTA-świeca-chistmas-candle-winter-snow-zima-zdjęcia-świąteczne-świeca-z-wosku-pszczelarstwo-Justyna-Pankowska-studio-meksyk

 


 Pasieka Michalski – gospodarstwo pszczelarskie posiadające ponad 40-letnią tradycją, obecnie prowadzone przez Mistrza Pszczelarskiego Miłosza Michalskiego wraz żoną Joanną. Prowadzą pasiekę wędrowną na terenach województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego. Na swoją główną siedzibę obrali sobie przepiękny kurort Ciechocinek i klimatyczny Toruń, a do dorzecza Wisły zwożą swoje pasieki na okres zimy i pierwszych pożytków.

Prowadzą sprzedaż miodu, pyłku i propolisu oraz świec z wosku pszczelego.
Z pasji i umiłowania natury oraz szerzenia wiedzy nt. pszczelarstwa prowadzą stonkę FB https://www.facebook.com/PasiekaMichalski1