Poznań, RECENZJE

UP in SMOKE BBQ (POZNAŃ)- FOOD TRUCK Z WĘDZARNIĄ GIGANT!!!!

UP IN SMOKE BBQ to prawdziwy SMOKEHOUSE GRILL!!! Inspirowany stanami, serwujący prawdziwe żebra BBQ!

Specjalizują się w Amerykańskim Południowym Grillem, zjeść u nich można wieprzowinę, fryty no i wspaniałe żeberka! Ich mięsa są wędzone przez kilka godzin w niskich temperaturach.
Słyną z gigantycznych porcji ! Dlatego jedzenie czegokolwiek nawet 4 h przed wizytą u nich, jest całkowicie bezsensowne.

FOOD TRUCK POZNAN, pulled pork, żeberka BBQ, frytki, sałatka, sos, kanapka chef-a, food truck, poznan, up in smoke, steak, rukola, ser, burger,1

Proces wędzenia jest niezwykle istotny!

To właśnie od niego zależy jak w końcowym efekcie będzie smakowało mięso, jaką będzie mieć strukturę i jak zachowa się tłuszczyk obecny w żebrach. Wędzenie to proces, dzięki któremu udaje się nie tylko w znaczącym stopniu podnieść walory smakowe danego produktu, ale również poddać go konserwacji. Polega ono na kontrolowanym, stosunkowo wolnym spalaniu specjalnie wybranego drewna, w wyniku czego powstaje osadzający na wędzonych produktach dym. Istotnymi składnikami tego dymu są nie tylko uwalniane w procesie spalania gazy, ale też drobiny ciał stałych, czyli sadza, która w dużym stopniu wpływa na kolor powierzchni oraz smak wędzonych mięs.

W UP in SMOKE BBQ wędzarkę opala się bukiem i jesionem , z czasem bedą dodawać inne drewno, wyłącznie dla podbicia nut smakowych.  Standardowo do opalania najlepiej sprawdza się drewno drzew liściastych i owocowych takie jak: dąb, buk,  czereśnia, orzech, kasztan, wiśnia, jabłoń. Wytwarzają one bogaty, aromatyczny dym z proporcjonalną ilością cząsteczek, które sprawiają, że wędzone potrawy smakują bardzo specyficznie, tak jak byśmy tego chcieli. Nie zaleca się natomiast stosowania takiego drewna jak sosna, czy świerk, które sprawiają , ze wędzone potrawy nabierają goryczy i są niezbyt smaczne.Oprócz różnych gatunków drewna, można użyć inne materiały do opalania np. herbaty, zioła, całe przyprawy, wycinki winorośl, łuski kukurydziane, skórki owocowe (pomarańczy i jabłka), orzeszki ziemne.

Załoga przeszła porządne szkolenia pod okiem Macieja Grubmana– mistrz świata BBQ, właściciel BBQ Polska i restaurator! To właśnie ta informacja najbardziej skusiła mnie na spróbowanie tego miejsca.

FOOD TRUCK POZNAN, pulled pork, żeberka BBQ, frytki, sałatka, sos, kanapka chef-a, food truck, poznan, up in smoke, steak, rukola, ser, burger,1a

Pomysł na food trucka u Filipa i Pawła narodził się  juz ładnych parę lat temu, jednak nie chcieli robić tego co wszyscy (burgery,hot dogi itp.) a w związku z zamiłowaniem Filipa do gotowania postawili na barbecue.

Od pomysłu do gotowego food trucka minęło 16 miesięcy mimo, że auto kupili już 2 dni po narodzeniu się pomysłu.
Póki co ich menu jest bardzo proste i znajduje się w nim tylko kilka pozycji, ale tak naprawdę jest to związane z tym, ze każdego dnia coraz bardziej poznają sprzęt na którym pracują, a jak juz bedą w 100% pewni swojego mają zacząć wprowadzać nowe trudniejsze pozycje, takie jakie upragniony przez wszystkich brisket i już niedługo żebra wołowe!!!. Przez to, że Filip zajmuje się kuchnią, w tym również rozpalaniem smokera codziennie od 5-6 rano ma czas na myślenie o nowych pozycjach i jak dopracować obecne, tak z kolei Paweł  odpowiada za rozwoju trucka. Mają pomysł na rozwiniecie tematu kontenerów ( które pojawiły się dzień po mojej wizycie, stąd ich brak na zdjęciach). Chłopaki na razie nie chcą zdradzać dokładnych szczegółów, ale na pewno będzie ich więcej i to z przytupem, całym ich zestawem!  Wtedy chcieliby również rozszerzyć ofertę o alkohole, na początek piwo rzemieślnicze i wino , z czasem o porządny bar i drinki. Typowe amerykańskie słodkości takie jak key lime pie, brownie itp. powinny pojawić się juz niedługo.

 

Food truck „UP in SMOKE BBQ” znajdziecie na parkingu przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Powstańców Wielkopolskich. Na pewno go nie przeoczycie, bo jest ogromny! W ostatnim czasie food truck-i stały się niezwykle modne i popularne, obecnie znajdują się na samym wierzchołku góry, zbierając liczne aplauzy!  Burgery, hot dogi, pierożki na parze, czy inne cuda, ale tym razem mamy prawdziwą wędzarnię! To jest coś!


Szaleję i zamawiam na miejscu Kanapkę Chef-a, dużą porcję żeberek podawaną zgrubaśnymi frytami i sałatką, a na wynos kanapkę pulled pork i dodatkowe porcje żeberek.

Kanapka Chef-a

Sami popatrzcie jakie cudeńko w sobie skrywa! Pyszny, rozpływający się w ustach, zrobiony w punkt steak i to całkiem spora jego porcja! Znajdziemy tez tam rukolę nadającą ostrzejszy, goryczkowy smak, pomidora i ser. Buła świeża, chrupiąca z wierzchu, puchata w środku. No czego chcieć więcej? Koszt bodajże to 25 zł w pełni zasłużone!

FOOD TRUCK POZNAN, pulled pork, żeberka BBQ, frytki, sałatka, sos, kanapka chef-a, food truck, poznan, up in smoke, steak, rukola, ser, burger,

Żeberka BBQ

Tego dnia żeberka były serwowane z grubaśnymi frytami i sałatką z czerwonej i białej fasoli, kukurydzy i świeżego pomidora do tego dwa sosy: musztardowy i BBQ. Oczywiście, od razu zaczynam od spróbowania samych żeberek, które były priorytetem podczas wyjazdu do Poznania. Brzegi są dość spieczone, chrupiące i bardzo dymne, co dla mnie jest plusem i miłą odmianą od znanych mi wszelkich innych żeberek serwowanych w Polsce. Środek to już całkiem inna bajka, delikatne, idealnie odchodzące od kości z tzw. Smoke Ring – czyli czerwonym kolorem mięsa, charakterystyczną cechą wędzonego mięsa. Jak przystało na ten typ mięsa, nie obyło się bez tłuszczu, ale to właśnie on podbija smak. Naprawdę przepyszne, rozpływały się w ustach! Śmiało mogę stwierdzić , najlepsze jakie jadłam! Sos BBQ nie do końca przypadł mi do gustu, za mało konkretny , a szkoda, bo lubię jeść żebra z dobrym sosem. Musztardowy znacznie ciekawszy, ale nie koniecznie pasujących, zbyt wybijał smak, lepiej pasował do frytek, choć i je wolałam zjeść same. Sałatka fajna, świeża, orzeźwiająca, za wiele jej jednak nie zjadłam, bo porcja olbrzymia i jak sami rozumiecie nie wszystko da radę zmieścić : ))) Cena dużej porcji to 35 zł i jest ona bardzo atrakcyjna na tle innych żeberek dostępnych np. w Warszawie, przy takiej ilości mięsa i dodatków.

FOOD TRUCK POZNAN, pulled pork, żeberka BBQ, frytki, sałatka, sos, kanapka chef-a, food truck, poznan, up in smoke, ,

Kanapka typu „Pulled pork”

Dlaczego typu? Bo nie jest to typowy pulled pork. Mięso ma bogatszy smak bop jest ze smokera, very, very tasty! Towarzyszy mu ser, pikle, karmelizowana cebula, sałata i sos , buła ta sama co w kanapce chef-a. Bardzo, bardzo mi smakowała, to taka typowa kanapka dla moich kubków smakowych!Aaaa i tu tak samo, mięsa nie żałowali!  Nic bym w niej nie zmieniła, no może ciut więcej sosu, bo ja lubuje sosy. Ceny nie pamiętam, ale chyba 20 zł?

FOOD TRUCK POZNAN, pulled pork, kanapka chef-a, food truck, poznan, up in smoke, ,