Na piknik, Poradniki, Uncategorized, ZDROWIE

Daktyle Medjool – Król owoców, karmelowe, niesamowicie zdrowe, na serce, zaparcia, miażdżycę i urodę. Naturalny słodzik!

Czas aktywny : 15 min      

 

Przepyszne, wyraziste, karmelowe,

Niesamowicie zdrowe,

UZALEŻNIAJĄCE,

Takie są właśnie daktyle odmiany Medjool!

super-food,-healthy-food,-daktyle,-medjol,-big,-lifestyle,-eat,-clean,-raw,-photo,-poland,-turkey,-singapur,-chilie,-studio-meksyk,4

To jedna z najbardziej popularnych, ale i trudnych w uprawie daktyli.

Nazywane totalnym kopniakiem energetycznym! 

Pełne witamin,  minerałów i błonnika, ich korzyści zdrowotne są niezwykłe.

Te jadalne słodkie owoce  palmy daktylowej to wspaniałe naturalne substancje słodzące będące alternatywą cukru, w dodatku pyszną! To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto dodać daktyle medjool do swojej diety.

 


Czym dokładnie są daktyle Medjool, co sprawia, że są tak korzystne? 

Daktyle tej odmiany można spożywać suszone, ale i jako świeże. Mają piękny bursztynowy kolor, a ich smak … po ugryzieniu można pogrążyć się w niesamowitym lepkim wnętrzu, który smakuje jak naturalny karmel, czy miód z odrobiną cynamonu.  Suszone daktyle mimo pomarszczonej skórki, w środku są niesamowicie miękkie, mięsiste, same rozpływają się w ustach!

Zastrzeżenie dotyczące Medjool:

Są totalnie uzależniające!!!

Zjedzenie zbyt wielu  na raz może wywoływać  stan hiperglikemii – delikatnie,ale jednak, z pewnością pomoże krótka drzemka.


Daktyle Medjool w 5-ciu punktach!

 

1. Zmniejsz swój Cholesterol

 • Medjools wypełnione są przeciwutleniaczami- taniny i polifenole, które są niezbędne w usuwaniu złego cholesterolu. Połączenie tych przeciwutleniaczy  z wysoką zawartością błonnika zapobiega LDL-złymu cholesterolowi, a także pomaga w zmniejszeniu jego steżenia we krwi, obniżając ryzyko nowotworów.
 • Cholesterol LDL jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób serca,w tym zawału, a także udaru mózgu. Gdy jest zbyt dużo cholesterolu krążącego we krwi, tworzy on pewien rodzaj płytek wzdłuż ścian tętnic, co zaburza prawidłowy przepływ krwi.

 

Jeśli cierpisz na wysokie stężenie cholesterolu, eksperci zalecają dietę, która zawiera pokarmy bogate w błonnik , np. daktyle 🙂

 

 • Badania potwierdzające ich wpływ na zmniejszenie trójglicerydów i brak negatywnych skutków w przypadku spożycia przez diabetyków można przeczytać w tym badaniu: Badanie Daktyli  .
 • Kolejne mówiące o tym, że ich właściwości hamują utlenianie LDL, a nawet usuwają cholesterol z makrofagów można znaleźć tu: Badanie Daktyli II

2. Problemy z jelitami, zaparcia?

 • Wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika wspomaga opróżnianie jelit. Daktyle Medjool zawierają szczególnie korzystny rodzaj włókien rozpuszczalnych znanych jako beta-D-glukan. Oprócz jego podstawowej funkcji jako zwykły rozpuszczalny błonnik, beta-D-glukan może absorbować i utrzymywać wodę, co daje możliwość wypełnienia masy i miękkość stolca.
 • Daktyle oczyszczają tym samym jamę brzuszną z zaległości, pozostałych na ich ściankach,a przy tym ze zbędnych toksyn. Zostają łatwo strawione i zamienione na potrzebną energię.

Namoczone w wodzie przez noc i wypite rano na czczo, działają przeczyszczająco.

 

3.Masz problem z ustabilizowaniem poziomu cukru we krwi?

 • Medjool posiadają mały/ średni  indeks glikemiczny (GI). Niska-GI węglowodanowa dieta utrzymuje poziom glukozy i insuliny stabilnie, pomagając utrzymać trwałą podaż energii i zdrową wagę.

 

4. Zwiększ swoją energię!

Potrzebujesz czegoś na przekąskę przed treningiem  lub po treningu ?

Spróbuj daktyli Medjool!

Wysoka zawartość naturalnych cukrów takich jak fruktoza, glukoza i sacharoza ( Cukry te są łatwo przetwarzane i wykorzystywane przez organizm do produkcji energii) i potas dodadzą niezłego kopa energetycznego, dwukrotnie mocniejszego niż po zjedzeniu bananów.

Spożycie kilku Medjool jako dodatek lub przekąskę to doskonały pomysł, jeśli szukasz zdrowego przypływu energii.

1 duża sztuka to ok 60 kcal

Zamiast sięgać po jeszcze jedną filiżankę kawy,

zjedz parę daktyli!

 

 

5. Zadbaj o serce, ciśnienie 

 • Potas utrzymuje poprawne działanie skurczu mięśni (szczególnie mięśnia sercowego- tętno i ciśnienie krwi) , dlatego daktyle to świetny dodatek do aktywności fizycznej. Uczestniczy w neurotransmisji  i sekrecji hormonów. Niski poziom potasu jest połączony z wysokim ciśnieniem krwi. Niestety nie jest magazynowany w organizmie, dlatego tak ważne jest jego stałe uzupełnianie.

 

Wiedziałeś, że daktyle zawierają trzykrotnie więcej potasu od bananów?

6. Dla całego organizmu i urody

 • Miedź jest niezbędnym mikroelement, który pomaga organizmowi zarówno w wchłanianiu i wykorzystaniu żelaza do wytworzenia czerwonych krwinek. Jest potrzebny do utrzymania zdrowych nerwów , a także jest ważnym składnikiem kilku enzymów, które ułatwiają produkcję energii. Miedź jest wykorzystywana do tworzenia kolagenu, będącego podstawowym składnikiem skóry, kości, chrząstki i tkanki łącznej. Jest to także kluczowy element tzw. dysmutazy ponadtlenkowej, która jest wytwarzana w organizmie, aby zapobiec uszkodzeniu komórek spowodowanych przez wolne rodniki.
 • Ponadto znajdziemy w nich witaminy A,B1, B2, B3, B5, C, K i PP. 
 • Witamina A chroni oczy, utrzymuje zdrowe błony śluzowe i skórę, a nawet chroni płuca i usta przed rozwojem raka.
 • Taniny, flawonoidy, które są przeciwutleniaczami zwalczają zakażenia i stany zapalne.
 • Witamina K koaguluje krew- zapobiega nadmiernemu krwawieniu

5. I wiele więcej…

Medjools zawierają również  inne minerały, takie jak wapń, mangan i magnez.

 • Wapń jest ważnym minerałem, który jest podstawowym składnikiem kości i zębów, a wymagana do skurczu mięśni, krzepnięciu krwi i przewodzenia impulsów nerwowych.
 • Mangan podobnie jak Miedź jest wykorzystywany przez organizm jako kofaktor dla enzymu przeciwutleniacz, znany jako dysmutaza nadtlenkowa.
 • Magnez jest niezbędny dla wzrostu kości.

super-food,-healthy-food,-daktyle,-medjol,-big,-lifestyle,-eat,-clean,-raw,-photo,-poland,-turkey,-singapur,-chilie,-studio-meksyk,3DUŻEjpg